Elhamra Turizm Gıda Tekstil Dış Ticaret Limited Şirketi Ayhan Biçici tarafından 2004 yılında İstanbul’da kurulmuştur.

İhracat hedefiyle kurulan şirket; Ender Çikolata ve Çarfarma (Dr.Renaud Paris) firmalarının Ortadoğu nezdinde yetkili distribütörlüğünü üstlenmiş ve müteaddit defalar bu ülkelere ihracat yapmıştır.

Üretici firmaların yaşadığı bazı sıkıntılardan dolayı ihracat hedefinden vazgeçilerek 2008 yılında  iç piyasaya dönük faaliyetlere başlanmıştır.

Şirketin organik gıda sektörü üzerinde yaptığı araştırmalar, Türkiye organik piyasasındaki bir eksikliği tamamlamak üzere organik sertifikalı hurmayı ithal etmeye karar vermeye yöneltmiştir.

Organik sertifikalı hurmayı Suud-i Arabistan’dan ithal ederek Türkiye’deki organik gıda tutkunlarının bu ürünle ilk defa tanışmasına vesile olmuştur.

Çok önemli ve sağlıklı olan bu ürünü Şişli organik pazarı başta olmak üzere Türkiye’deki bütün organik pazarlarda, organik gıda tutkunlarıyla aracısız olarak buluşturmuştur.

Şişli organik pazarı, Ankara Ayrancı organik pazarı, Samsun organik pazarı, Kartal organik pazarı, Beylikdüzü organik pazarı, Bakırköy organik pazarı, Halkalı organik pazarı satış faaliyetlerinin aracısız olarak yürütüldüğü başlıca pazarlar olmuştur.

Organik gıda tutkunlarının göstermiş olduğu teveccüh, satış faaliyetlerine organik sertifikalı birçok gıda ürününün ilave edilmesiyle sonuçlanmıştır.

Kuruyemiş, kuru meyve, bakliyat, baharat, bal ve arı ürünleri, pekmez, sirke vb. birçok ürün grubuyla ilgili üreticilerle bölgelerinde yerlerinde görüşülüp, belli standartlar oluşturulmaya çalışılmıştır.

Üreticiler arasında tercih sebebi her zaman birlik, kooperatif gibi yapılanmalardan tarafa yapılmıştır. Bazı üreticiler ve birlikler özellikle teşvik edilmiş ve organiğe geçmeleri için destek verilmiştir.

Datça organik badem üreticileri birliği, Niksar organik (ceviz) meyve üreticileri birliği, Terme organik fındık üreticileri birliği bunlardan sadece birkaçıdır.